Registering From Online Manual

Jump to: navigation, search
Languages English  · العربية · Deutsch · Ελληνικά · español · suomi · français · עברית · Bahasa Indonesia · italiano · Nederlands · norsk · polski · português · română · русский · srpski (latinica) · svenska · Türkçe


Bir kullanıcı bir SMF forum kurduğunda, veya başka bir SMF foruma katılmak istediğinde, bir hesap kayıt ettirmesi gerekmektedir. Bu onların ileti gönderirken ve ne okuduklarını takip eden kalıcı bir tanımlanma şeklidir. Kişisel profil (en) alanlarını doldurabilirler ve yapı-içi Özel Mesaj (en) sistemini kullanabilirler. Ayrıca e-posta bildirimlerine abone olabilirler, forum aktivitilerini görüntüleyebilirler ve dahası.

Ne Zaman ve Nasıl Kayıt Olunur

Bazı forumlar belki tüm foruma erişimi veya seçili bölümlere erişimi kısıtlayabilir, sadece kayıtlı üyelere içeriğin gösterilmesine izin verir. Ziyaretçinin, forum tartışmalarına katılmak istediği, forumu sıklıkla ziyaret ettiği, ve sadece üyelerin erişebildiği bölümlere erişmek ve faydalarından yararlanmak istediği zaman üye olması gerekmektedir.

Ziyaretçi, foruma giriş yapmamış herhangi bir kişi veya örümcek olabilir. Kişi kayıt olduğu zaman üye olmuş olur, fakat giriş yapıncaya kadar hala ziyaretçi olarak gözükecektir.

Üyelerin profil ve bilgilendirme seçeneklerine erişim hakları vardır ki ziyaretçilerin bu hakkı yoktur. Üyeler ayrıca üyegrupları, moderatör veya yönetici bölümlerine yerleştirilebilir, bunlar özel izinler verir ve üyelerin sadece erişebileceği alanlar. Özel mesaj gönderebilme, forum epostalarını alabilme, ve yeni anketler, konular açabilme gibi bazı ek yararlar sadece forumun üyeler için mevcut olacaktır.

Bir ziyaretçi istediği zaman foruma ana menüdeki Kayıt ol seçeneği ile kayıt olabilir.

Kayıt Ekranı

Bir çok forum, kayıt işlemini başlatmadan önce kayıt sözleşmesini kabul etmenizi ister. Kabul Ediyorum seçeneğini işaretleyerek, ziyaretçi üyeliği boyunca uymakla yükümlü olduğu sözleşmeyi kabul eder. Bazı forumlar sözleşme sürecinde alt yaş sınırı koyabilirler.

Registration form.jpg

Kayıt ekranına gelindiğinde, ziyaretçinin bir kullanıcı adı ve geçerli bir eposta adresi girmesi gerekmektedir. Forumun nasıl ayarlandığına göre, geçerli bir eposta adresinin kullanılmaması üyeliği engeller.

The option to choose an authentication method is only shown if OpenID is allowed by the administrator as a registration option. If OpenID is not allowed, then a password must be entered.

Ziyaretçinin gerçekten bir kişi mi ve bot olmadığını doğrulamak için görsel doğrulama formları gösterilebilir. Bu doğrulama iki şekilde olabilir - CAPTCHA ve özel sorular. CAPTCHA metodu bir resim içeriğinde rastgele harf toparlanmış şekildedir, ki ziyaretçinin bir metin bölümüne girmesi zorunludur. Özel sorular metodu ise, bir veya daha fazla basit sorudan oluşur, üyenin doğru olarak yanıtlamak zorundadır. Bir forum iki metoduda aynı zamanda kullanmak üzere ayarlanmış olabilir.

Ziyaretçi kayıt formunu tamamladıktan sonra, forumun yapılandırıldığı şekle göre sıradaki adımda gösterilebilecek üç seçenek vardır.

  • Login - If registration is immediate, the new member will be automatically logged in after completing the registration form.
  • Activation - If a message about email activation is displayed, the new account must first be activated before login. An email with instructions how to proceed is sent to the new member's email address.
  • Approval - If a message about member approval is displayed, the new account must first be approved by an administrator before login. An email acknowledging the new member is sent to their email address. Another email may be sent later to inform them whether or not their application has been approved.

Yeni Bir Hesabın Aktivasyonu

If a forum is configured to require email activation before login, an email will be sent to the email address provided at registration. The username and activation link are displayed in this e-mail. Selecting the activation link activates the member's account and prompts them to login. If a problem occurs with the activation link, the email also provides an activation code that can be used to complete the process. Note that a link to reset the password may be included in this e-mail, depending on the activation method enabled on the forum.

Eğer üye aktivasyon işlemini tamamlamadan giriş yapmaya çalışırsa, eposta adresinin aktifleştirilmesi gerektiğine yönelik bir hata gösterilir. Başka bir aktivasyon epostası mı gerekli? linki de epostanın bir şekilde kaybolmasına karşın ayrıca gösterilir.Advertisement: