Kayıt Olma From Online Manual

< Registering
Revision as of 08:26, 2 November 2013 by Chainy (talk | contribs)
Jump to: navigation, search

Bir kullanıcı bir SMF forum kurduğunda, veya başka bir SMF foruma katılmak istediğinde, bir hesap kayıt ettirmesi gerekmektedir. Bu onların ileti gönderirken ve ne okuduklarını takip eden kalıcı bir tanımlanma şeklidir. Kişisel profil (en) alanlarını doldurabilirler ve yapı-içi Özel Mesaj (en) sistemini kullanabilirler. Ayrıca e-posta bildirimlerine abone olabilirler, forum aktivitilerini görüntüleyebilirler ve dahası.

Ne Zaman ve Nasıl Kayıt Olunur

Bazı forumlar belki tüm foruma erişimi veya seçili bölümlere erişimi kısıtlayabilir, sadece kayıtlı üyelere içeriğin gösterilmesine izin verir. Ziyaretçinin, forum tartışmalarına katılmak istediği, forumu sıklıkla ziyaret ettiği, ve sadece üyelerin erişebildiği bölümlere erişmek ve faydalarından yararlanmak istediği zaman üye olması gerekmektedir.

Ziyaretçi, foruma giriş yapmamış herhangi bir kişi veya örümcek olabilir. Kişi kayıt olduğu zaman üye olmuş olur, fakat giriş yapıncaya kadar hala ziyaretçi olarak gözükecektir.

Üyelerin profil ve bilgilendirme seçeneklerine erişim hakları vardır ki ziyaretçilerin bu hakkı yoktur. Üyeler ayrıca üyegrupları, moderatör veya yönetici bölümlerine yerleştirilebilir, bunlar özel izinler verir ve üyelerin sadece erişebileceği alanlar. Özel mesaj gönderebilme, forum epostalarını alabilme, ve yeni anketler, konular açabilme gibi bazı ek yararlar sadece forumun üyeler için mevcut olacaktır.

Bir ziyaretçi istediği zaman foruma ana menüdeki Kayıt ol seçeneği ile kayıt olabilir.

Kayıt Ekranı

Bir çok forum, kayıt işlemini başlatmadan önce kayıt sözleşmesini kabul etmenizi ister. Kabul Ediyorum seçeneğini işaretleyerek, ziyaretçi üyeliği boyunca uymakla yükümlü olduğu sözleşmeyi kabul eder. Bazı forumlar sözleşme sürecinde alt yaş sınırı koyabilirler.

Registration form.jpg

Kayıt ekranına gelindiğinde, ziyaretçinin bir kullanıcı adı ve geçerli bir eposta adresi girmesi gerekmektedir. Forumun nasıl ayarlandığına göre, geçerli bir eposta adresinin kullanılmaması üyeliği engeller.

Aynı zamanda bir tanımala metodu seçilmelidir. En basit ve genel yöntem bir şifre seçilmesidir. Buna karşın, bazı forumlar üyelere OpenID kullanma fırsatı sağlar.

Ziyaretçinin gerçekten bir kişi mi ve bot olmadığını doğrulamak için görsel doğrulama formları gösterilebilir. Bu doğrulama iki şekilde olabilir - CAPTCHA ve özel sorular. CAPTCHA metodu bir resim içeriğinde rastgele harf toparlanmış şekildedir, ki ziyaretçinin bir metin bölümüne girmesi zorunludur. Özel sorular metodu ise, bir veya daha fazla basit sorudan oluşur, üyenin doğru olarak yanıtlamak zorundadır. Bir forum iki metoduda aynı zamanda kullanmak üzere ayarlanmış olabilir.

Ziyaretçi kayıt formunu tamamladıktan sonra, forumun yapılandırıldığı şekle göre sıradaki adımda gösterilebilecek üç seçenek vardır.

  • Giriş - Eğer kayıt anında ise, yeni üye kayıt formunu doldurduktan sonra otomatik olarak giriş yapar.
  • Aktivasyon - Eğer eposta aktivasyonu hakkında bir mesaj gösterilirse, yeni hesap giriş yapmadan önce aktifleştirilmelidir. İşlemlerin nasıl yapılacağına dair anlatım içeren bir eposta yeni üye'nin eposta adresine gönderilir.
  • Onaylı - Eğer onaylanma hakkında bir mesaj gösterilirse, yeni hesap giriş yapmadan önce bir yönetici tarafından onaylanmalıdır. Bunu bildiren bir eposta yeni üyenin eposta adresine gönderilir. Diğer bir eposta ise başvurusunun kabul edilip, edilmediğine dair olarak gönderilir.

Yeni Bir Hesabın Aktivasyonu

Eğer forum girişten önce eposta aktivasyonu gerekli şekilde ayarlanmışsa, kayıt esnasında sağlanan eposta adresine bir eposta gönderilir. Önemli hesap bilgileri, kullanıcı adı ve şifre gibi, bu epostanın içine bulunur, aynı zamanda aktivasyon linkide. Aktivasyon linkinin seçilmesi ile üye'nin hesabı aktifleşir ve anında giriş yapılır. Eğer aktivasyon linkinde bir problem meydana gelirse, eposta aynı zamanda bir aktivasyon kodu sağlar ki bu kod ile işlem tamamlanabilir.

Eğer üye aktivasyon işlemini tamamlamadan giriş yapmaya çalışırsa, eposta adresinin aktifleştirilmesi gerektiğine yönelik bir hata gösterilir. Başka bir aktivasyon epostası mı gerekli? linki de epostanın bir şekilde kaybolmasına karşın ayrıca gösterilir.